Chata Jevíčko 01

Chata u Jevíčka

Klient
soukromá osoba
Projekt
2023

V chatové kolonii Eden východně od města Jevíčko na českomoravském pomezí se nachází stavba chaty z 50. let 20. století. Po ohledání jejího stavebně technického stavu bylo rozhodnuto o jejím odstranění a náhradě novým objektem (při zachování stávajícího sklepa). Chata bude sloužit k soukromé rekreaci a příležitostnému pronájmu.

Pozemek investora je situován při východním okraji lokality a je mírně svažitý, jižní; stávající chata se nachází v horní části pozemku.

Stavby v území jsou různého stáří a charakteru, navrhovaná podoba chaty se vědomě hlásí k poetické atmosféře nejstarších z nich, byť pro dosažení tohoto cíle využívá ryze soudobých výrazových prostředků.  Půdorysně obdélná hmota završená sedlovou střechou je podélně usazena na vrstevnici – tato konfigurace umožňuje dálkové výhledy směrem na jih ze všech pobytových prostor.

Do objektu se vstupuje skrze velkorysou krytou verandu při západním štítě objektu. Veranda je opláštěna dřevěným laťováním, které bude působit jako slunolam proti nízkému západnímu slunci a pohledová clona směrem k příjezdové cestě. Severní a jižní strana verandy jsou opatřeny otevíratelnými poli fasády, která kromě vstupu do prostoru umožňují otevření k výhledu a přístup na vykonzolovanou část terasy. Veranda svým řešení poskytuje univerzální venkovní prostor, který lze využívat i při nepřízni počasí a při uzavření může sloužit k bezpečnému uložení např. sportovního vybavení nebo mimosezónnímu uskladnění mobiliáře.

Z verandy je veden vstup přímo do hlavní obytné místnosti, která je propojena s kuchyňským zálivem. V přízemí se dále nachází hygienické zázemí, v podkroví pak dvě ložnice. Při severní fasádě objektu je navržena příruční kůlna pro uskladnění zahradního nářadí a venkovní schody zpřístupňující stávající sklep.

Autoři