22.103 07

Bytové domy Zdeňka Kopala v Litomyšli

Klient
Agile s.r.o.
Projekt
2019

Studie bytových domů v lokalitě U Nemocnice v Litomyšli, byla zpracována v rámci developerské soutěže vypsané majitelem pozemků – městem Litomyšl.

Návrh reaguje na okolní urbanistickou strukturu, kterou doplňuje a sceluje. Důraz je kladen na vytvoření přívětivých a jasně čitelných prostor – od veřejného prostranství vně obytného souboru, přes poloveřejný vnitroblok až po soukromé předzahrádky. Parkování je řešeno jako kryté ve společné podnoži všech objektů.

Jednotlivé domy jsou navrženy s ohledem na maximální komfort obyvatel – do objektů se vstupuje krytým závětřím, prostory schodiště jsou přirozeně osvětleny a střechy objektů jsou zelené.

Každý byt je orientován na dvě fasády, aby bylo umožněno jeho provětrání a rovnoměrné osvětlení, všechny byty jsou vybaveny lodžií, která svými rozměry odpovídá velikosti bytu, byty v přízemí navíc disponují předzahrádkou přístupnou z hlavní obytné místnosti. Největší objekt, který stojí na hraně veřejného prostranství je v přízemí tvořen komerčními prostory.

Autoři